blank
FILMS
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
All films

O přehradách dnešních dnů

Názory
Ing. Emil PražanNejsem zvyklý se vyjadřovat k článkům na Filmdatu, protože podle mého soudu má každý právo psát o tom, co ho v našem hnutí zaujalo. Musím se přiznat, že mě neponechal v klidu článek, který napsal Ondřej Krejcar, který citoval příhodu pana Comy, který se stal z amatéra, pokud vím, profesionálem. Takových příhod by se našlo hodně, někdy naopak i s opačným výsledkem. Co mě ale přimělo k tomu, abych se k věci vyjádřil, bylo několik věcí.

Především to, že příhodu beru jako pokračující snahu o vytváření jakýchsi příkopů mezi generacemi, zvláště těch mladých vůči těm starým, což je věc, kterou jsem nikdy takto za celou svou kariéru nepoznával. Porotce, pokud se tak stalo v Tanvaldu, nemá co autorovi říkat předem, jak dopadne výsledek, v nějž autor doufal, a o němž nemůže v porotách rozhodovat jednotlivec. Výsledek závěrů poroty byl a je vždycky rozhodnutím celé poroty a nikdy ne jen jednoho z nich. Výrok neznámého důchodce z ČKK je jistě nešťastný a především nepravdivý. Seděl jsem ve stovkách porot a nepamatuji se, že by někdo z mých kolegů dal na to, jestli je někdo členem klubu nebo jednotlivec.

Ano, v šedesátých a sedmdesátých letech měl ČKK Praha téměř 400 členů, mimochodem, za první republiky byli jeho členy Jaroslav Seifert, Vladislav Vančura a herec Miloš Nedbal. Určitě je nikdo do členství v klubu nenutil. To, že se scházeli amatéři v klubech, nemělo žádný politický podtext, jak pan Coma naznačuje, ale především to, že se lidé scházeli proto, že měli radost se shledávání s lidmi stejných zájmů a názorů. To platí i dodnes na soutěžích. Tenkrát to bylo právě proto, že existovala totalita, což už je pro příslušníky mladé generace asi něco jako bitva na Bílé hoře. Vytváření příkopů mezi mladými autory a staršími s tím, že ti staří už tady nemají co dělat, je nejen zbytečné, ale i hloupé. Mladí mají větší elán a také fantazii, ti starší mají něco, co ti mladí mít nemohou, a tou je životní zkušenost. Tím by mělo docházet při vzájemných setkáních k rovnováze.

Když jsem se v roce 1989 octl na několik týdnů v Los Angeles v několika rodinách díky mému staršímu bratrovi, který emigroval, zjistil jsem jeden pozoruhodný rozdíl. Můžeme si myslet o Američanech co chceme, ale jedno mají jiné. Nikdo z rozdílných generací se nerozpakuje promluvit jednoho s druhým. Dokonce, když starší mladšímu nabídne, že se budou oslovovat křestním jménem, mladší bez rozmyslu přikývne. U nás se mnozí raději takovým setkáváním vyhýbají. Nevím proč. A příhody, které se uvádějí jako něco, co je u nás běžné, jen pomyslné příkopy mezi generacemi ještě zvětšují.

Naštěstí u nás máme tolik soutěží, že je nemá ani jeden ze sousedních států. Mladí i staří si mohou vybírat. Mladí mají hodně akcí svých, a ze seminárních rozborů filmů mám hodně dobrých zkušenosti v porotách Mladé kamery v Uničově nebo ve Zlatém slunci. A mladí mají cestu i do soutěží starších dveře otevřené. Snad kromě Seniorfora v Kroměříži. Ale jednoho dne si dočkají i oni. Čas ubíhá rychle.
[Current rating: 2,09 / Number of votes: 34] 1 2 3 4 5
      Grade like at school 1 - great / 5 - unsatisfactory
| Author: Ing. Emil Pražan | Day of issue 17. 05. 2017 | 5967 read | Number of comments: 2 | Post a comment | info e-mail Print article

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank